frost_sekretytwinpeaks_500pcx

Sekrety Twin Peaks – Mark Frost
Nie bez powodu właśnie ta książka znalazła się na samym szczycie tego zestawienia. Zbliżająca się premiera nowego Twin Peaks, planowana na pierwszą połowę 2017 roku, elektryzuje wszystkich fanów kultowego serialu Davida Lyncha. Sekrety Twin Peaks mają stanowić łącznik między starą a nową serią i dopełnić historię, która pozostawiła widzom masę znaków zapytania. Autorem książki jest scenarzysta obu odsłon historii, co jeszcze bardziej czyni ją pozycją must have.
(data wydania: 21.11. / wydawnictwo: Znak / liczba stron: 368)

inno

Innowatorzy – Walter Isaacson
Waltera Isaacsona trudno nie znać – redaktor naczelny Timesa, szef CNN, a przede wszystkim autor doskonałych biografii. Dwie dostępne na polskim rynku – Steve’a Jobsa oraz Alberta Einsteina – to pozycje fantastyczne i niesamowicie wciągające. Biografia Henry’ego Kissingera i Beniamina Franklina, wciąż niestety dostępna jedynie w wersji anglojęzycznej, to książki, od których niełatwo się oderwać. W Innowatorach Isaacson opisuje życiorysy wielu genialnych postaci –  od Ady Lovelace aż po Larry’ego Page’a czy Billa Gatesa. Oczywiście nie zabrakło też znów Steve’a Jobsa!
(data wydania: 09.11. / wydawnictwo: Insignis / liczba stron: 760)

chlebprawiezepowszedni

Chleb prawie że powszedni. Kronika jednego życia – Zofia Stryjeńska
Dwudziestolecie międzywojenne to niesamowicie fascynujący okres – nie tylko pod względem politycznym, ale także kulturowym. Stanisław Ignacy Witkiewicz tworzy swoje najwybitniejsze dzieła; Reymont dostaje nagrodę Nobla, a jego Ziemia obiecana i Chłopi pierwsze nieme ekranizacje; Lechoń, Tuwim, Iwaszkiewicz piszą swoje niepowtarzalne wiersze; Bruno Schulz cudowne Sklepy cynamonowe i Sanatorium pod klepsydrą, a przy tym wszystkim Jan Kiepura robi oszałamiającą karierę na scenach całego świata. W tych pięknych czasach przyszło żyć też Zofii Stryjeńskiej – wybitnej malarce i graficzce. Chleb prawie że powszedni to dzienniki artystki przedstawiające jej fascynujący życiorys, ale także specyfikę tamtych magicznych czasów.
(data wydania: 09.11. / wydawnictwo: Czarne / liczba stron: 864)

miniature

Sztuka Zwycięstwa – Phil Knight
Firmy Nike z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. Prawdopodobnie jednak mało kto wie cokolwiek o jej założycielu, a tym bardziej nie ma pojęcia o historii marki, która jest gotowym scenariuszem na film. Droga Phila Knighta od pożyczonej niewielkiej sumy pieniędzy na rozruch skromnego przedsiębiorstwa aż do zarządzania olbrzymią spółką jest kręta, wyboista, a przez to niesamowicie ciekawa i inspirująca. Autor opowiada barwnym i emocjonalnym językiem i czyta się tę pozycję dosłownie jednym tchem. Sztuka zwycięstwa to książka o spełnianiu marzeń, dążeniu za wszelką cenę do upragnionego celu – pozostaje tylko czytać i uczyć się od najlepszych. 🙂
(data wydania: 22.11. / wydawnictwo: Rebis / liczba stron: 488)

pol_pl_narkonomia-104_1

Narkonomia – Tom Wainwright
Czy strategie i taktyki największych korporacji tego świata  – Coca Coli, McDonald’s czy Walmartu – mogą stanowić wzór dla wielkich karteli narkotykowych? Czy obserwacja działań takich gigantów może pomóc rządom z odwiecznym problemem zwalczania handlu narkotykami? Tom Wainwright – dziennikarz The Economist przygląda się tym tezom i odkrywa przed czytelnikami mechanizm działania potężnego branży, jaką jest narkobiznes. Autor rozmawia z boliwijskim baronem kokainowym, przywódcami gangów, ale także politykami i policjantami. Narkonomia na początku tego roku została doskonale przyjęta w Stanach Zjednoczonych i zebrała masę pozytywnych recenzji.
(data wydania: 21.11. / wydawnictwo: Relacja / liczba stron: 290)

czerwonyslepowron_500

Czerwony Ślepowron – Piotr Gajdziński
Bez wątpienia bohater powyższej książki jest postacią fascynującą Polaków nawet dziś, gdy od wprowadzenia stanu wojennego minęło 35, a od zakończenia prezydentury Jaruzelskiego 26 lat. Świadczy o tym też ilość publikacji na jego temat – w 2013 roku została wydana książka Wojciech Jaruzelski: mąż stanu w czasach przełomu M. Kosmana, w 2014 roku, doskonała zresztą, Generał.Wojciech Jaruzelski w rozmowie z Osieckim J. Osieckiego, rok później – w roku 2015 – na półki księgarni trafiła kolejna biografia Jaruzelski: życie paradoksalne autorstwa P.Kowala i M.Cieślika. Prawdopodobnie Monika Jaruzelska sukces sprzedażowy swoich książek też w dużej mierze zawdzięcza swemu ojcu. Piotr Gajdziński, autor wybornej biografii Edwarda Gierka Gierek. Człowiek z węgla tym razem pochyla się nad życiorysem kolejnego pierwszego sekretarza KC.
(data wydania: 21.11. / wydawnictwo: Zysk i S-ka / liczba stron: 500)

czlowiek-honoru

Człowiek honoru? Czesław Kiszczak w rozmowie z Jerzym Diatłowickim
Pozostajemy w tym samym historyczno-peerelowskim klimacie. Tym razem efektem wieloletniej znajomości Jerzego Diatłowickiego z Czesławem Kiszczakiem jest książka będąca zapisem ich rozmów na przeróżne tematy. Dzięki niej możemy poznać spojrzenie generała na różne punkty zwrotne w historii Polski – także tej najnowszej. Z pewnością ci, którzy interesują się takimi zagadnieniami, chętnie sięgną po Człowieka honoru? Pasjonatom tematu polecam też książkę żony generała Kiszczakowa tajemnice generałowej – momentami zaskakuje ona bardzo odważnymi ocenami swojego męża.
(data wydania: 10.11. / wydawnictwo: Prószyński i S-ka / liczba stron: 408)

karas_cybulski_ok_500pcx

Cybulski. Podwójne salto – Dorota Karaś
Zbyszka Cybulskiego trudno przedstawiać. Doskonały aktor, znany doskonale z roli Maćka Chełmickiego w Popiele i diamencie Wajdy ginie pod kołami pociągu u progu szansy na wzniesienie się na szczyt. Książka Doroty Karaś to nie tylko opis kariery i mitu Cybulskiego, ale przede wszystkim próba spojrzenia na niego jak na zwykłego człowieka – pełnego kompleksów, problemów i rozterek. Podwójne salto na szczęście nie próbuje podtrzymywać legendy o polskim Jamesie Deanie, jak często nazywany jest Cybulski, ale wchodzi głębiej w życie kultowego aktora, co może całkowicie zmienić jego obraz w oczach czytelnika.
(data wydania: 21.11. / wydawnictwo: Znak / liczba stron: 384)

masa-o-zolnierzach

Masa. O żołnierzach polskiej mafii – Jarosław Sokołowski „Masa” / Artur Górski
Wszystkie książki Masy połykam natychmiastowo. Może i najsłynniejszy świadek koronny odcina kupony, może i zamienia się w nałogowego gawędziarza i coraz natrętniej zapycha księgarniane półki swoimi niekończącymi się opowieściami, ale jednego odmówić mu nie można – czyta się je doskonale. Masa ma niebywały dar opowiadania, a Artur Górski nie mniejszy dar ciągnięcia swoich rozmówców za język. Bez wątpienia kolejna część mafijnych anegdot wyląduje bardzo wysoko na listach bestsellerów.
(data wydania: 10.11. / wydawnictwo: Prószyński i S-ka / liczba stron: 256)

t206594

Po prostu zabijałem – Artur Górski
Tegoroczny listopad bez wątpienia jest miesiącem Artura Górskiego. Oprócz kolejnego tomu Masy, w księgarniach pojawi się też historia seryjnego mordercy mającego na sumieniu kilkadziesiąt istnień. Jak sam mówi: „Zabijałem, żeby żyć. A inaczej żyć nie umiałem. Bo nikt mnie nie nauczył”, by zaraz potem przyznać: „Samotność to straszna rzecz. Samotność i brak miłości”. Dzięki Po prostu zabijałem czytelnik może wejść w głowę bezdusznego zabójcy niczym w słynnym Z zimną krwią Trumana Capote. Książka nie poraża objętością, więc idealnie sprawdzi się na jesienny wieczór.
(data wydania: 10.11. / wydawnictwo: Burda Publishing / liczba stron: 220)