Chiny to państwo, którego muzyka wciąż wydaj się być bardzo obca dla przeciętnego Europejczyka. Język chiński w naszych uszach brzmi dziwnie i jest jakiś taki … inny. Niemniej jednak, jest to kraj tak zróżnicowany pod wszelkimi względami, że próba przybliżenia jego muzyki i oswojenia się z nią jest niemałym wyzwaniem. Co ciekawe, spora większość wykonawców trzęsących chińskim rynkiem muzycznym pochodzi nie z Chin kontynentalnych, a z pewnej wyspy, nazwanej z powodu okrzyku nawigatora portugalskiego statku Formozą.

1. Mayday – 星空

Jeden z najpopularniejszych zespołów w Chinach. Założony na Tajwanie w późnych latach dziewięćdziesiątych i koncertujący z powodzeniem na całym świecie. Uważany nie tylko za pioniera rocka alternatywnego na Tajwanie, ale także za najlepszy zespół rockowy w całej Azji.

2. 林宥嘉 – 勉強幸福

Yoga Lin, zwycięzca pierwszego sezony tajwańskiego show muzycznego One Million Star.  I ten teledysk! Oglądać koniecznie w HD. 🙂

3. 梁静茹 – 偶陣雨

Fish Leong, mimo, że jest Malezyjką (z chińskimi korzeniami) to swoje pierwsze kroki, jako wokalistka stawiała na Tajwanie, żeby po krótkim czasie stać się bardzo sławną na całym Dalekim Wschodzie. Nie bez powodu nazywana królową ballad miłosnych.

4. 蕭亞軒 – Super Girl

Elva Hsiao, jedna z najpopularniejszych popowych artystek w Chinach, co więcej, pochodząca z jedynej słusznej stolicy Tajwanu – Taipei. Jest jedną z najlepiej zarabiających piosenkarek w całych Chinach (jej debiutancki album sprzedał się w milionie egzemplarzy).

5. 龙神道 – The Heart Guides The Way

Specjalistą w kwestii reggae nie jestem, ale Long Shen Dao naprawdę daje radę. Jest to rodzaj muzyki, który bynajmniej nie jest specjalnością Chińczyków, ale w tym wypadku brzmi to naprawdę fajnie. Zwłaszcza łączenie brzmienia chińskich instrumentów ludowe z brzmieniami typowo reggaeowymi doświadczeniem wyjątkowo ciekawym.

Long Shen Dao w Europie i USA znani są pod nazwą The Way of the Dragon God lub skrótem LSD, który przywołuje raczej nieprzypadkowe skojarzenia. ;D

6. 方大同 – 千紙鶴

Khalil Fong, urodzony na Hawajach, mieszkający w Hong Kongu, śpiewający mimo to po mandaryńsku. Jego kawałki balansują między soulem a popem. Tutaj, w kawałku Close to You, który również ma genialny teledysk. Only HD! 😉

7. 盧廣仲 – 校園歌手

Znów Tajwan, tym razem świetny folkowy Crowd Lu. Po wypadku samochodowym, w trakcie leczenia, zaczął uczyć się gry na gitarze i błyskawicznie stał się przodującym wykonawcą chińskiego folku.

Jego dwa albumy – Seven Days Live in Taipei International Convention Center znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się mandaryńskich albumów.

8. Beyond – 海阔天空

Nazywani niekiedy azjatyckimi Beatlesami bo w na całym Dalekim Wschodzie zdobyli ogromną popularność i są absolutnie ubóstwiani od Malezji, przez Chiny, do Japonii.

Po śmierci wokalisty i założyciela grupy Wonga Ka-Kui w 1993 zespół stał się legendą, a pogrzeb zebrał olbrzymią liczbę fanów. Mimo to, pozostali członkowie Beyond nie zdołali doprowadzić zespołu do dawnej świetności i w 1999 roku rozpoczęli kariery solowe.

9. Jay Chou – 简单爱

Mówiąc o chińskiej muzyce wprost nie można pominąć Jaya. Sprzedaż tego, kolejnego już w zestawieniu, Tajwańczyka liczona jest w dziesiątkach milionów, a zarobki sięgają olbrzymich sum (w 2010 roku został królem sprzedaży i przez to najlepiej zarabiającym chińskim muzykiem). W swoich kompozycjach miesza chiński pop z elementami zachodniego hip-hopu, rocka i R&B.

10. My Little Airport – Victor, Fly Me To Stafford

Na koniec prawdziwa wisienka na chińskim torcie. My Little Airport to zespół z Hongkongu składający się z Nicole Au Kin-ying, wokalistki i Lama Panga, instrumentalisty i autora większości tekstów. Nicole zniewala swoim głosem śpiewając zarówno po kantońsku jak i angielsku.

Piosenki My Little Airport często zaskakują swoimi zwariowanymi tytułami, jak: Leo, Are You Still Jumping Out Of Windows In Expensive Clothes?, czy Edward, Had You Ever Thought That The End Of The World Would Come On 20.9.01?. Tutaj tytuł mniej zwariowany, ale kawałek iście cudowny.

Tagi: ,