Kuba, tak mała wyspa, a tak tętniąca życiem. Hawana, to tutaj rozwinął się, wpierw zwalczany przez Kubańską Gwardię jako nieprzyzwoity, muzyczny gatunek son, to tu powstawała salsa, cha-cha, czy chociażby mambo. Muzykę kubańską na świecie ostatecznie spopularyzował film Wima Wendersa z 1999 opowiadający o muzykach z klubu Buena Vista znajdującym się właśnie w Hawanie. Od tamtego czasu artyści tacy jak Compay Segundo, Ibrahim Ferrer czy Omara Portuondo stali się niesamowicie popularni, a ich utwory stały się absolutnymi hitami. Hawana w pełni zasłużyła na otwarcie nowego cyklu na blogu Muzyczne stolice wg Damrathisation, co właśnie ma zaszczyt uczynić.

 

1. Compay Segundo – Chan Chan (Buena Vista Social Club)

Pomimo tego, że ta piosenka była coverowana wielokrotnie to oryginał jest nie do przeskoczenia. Jej najbardziej popularna wersja z Eliadesem Ochoa i Ibrahimem Ferrerem otwiera płytę Buena Vista Social Club.

2. Mamborama – Gata Loca

Dzika rumba w wykonaniu, złożonej z muzyków zarówno kubańskich jak i amerykańskich, Mamboramy. Cóż, ten kawałek broni się sam – nogi same rwą się do tańca. Must dance sylwestrowy!

3. Jose Conde & Ola Fresca – El Chacal

Mówiąc o Kubie trudno uniknąć tematyki politycznej. Wielu Kubańczyków, nawet jeśli już nie wierzy braciom Castro, to utrzymuje kult el comandante Guevary. To właśnie z nim, tytułowym Szakalem, rozprawia się poniższa piosenka w rytm znanej i również wielokrotnie interpretowanej piosenki Hasta Siempre Carlosa Puebli wychwalającej dla odmiany owego rewolucjonistę.

4. Afro-Cuban Jazz Project – Campina

Zespół złożony z topowych kubańskich muzyków skompletowanych przez Orlando Valle, wybitnego jazzowego flecistę gra połączenie bolera, guarachy i jazzu. Co więcej, ten miszmasz wychodzi im perfekcyjnie.

5. Ibrahim Ferrer – Compositor Confundido

Piosenka o zmieszanym kompozytorze autorstwa kolejnego członka Buena Visty.

6. Compay Segundo – Guantanamera

Znów historia, znów polityka, znów Compay Segundo. Jedna z bardziej znanych kubańskich piosenek. Nie każdy jednak wie, że częściowo jest ona oparta na wierszu kubańskiego bojownika o niepodległość José Martíego Yo soy un hombre sincero.

8. Orishas – Represent

Piosenka, bardzo popularnej na Kubie, grupy hip-hopowej składającej się z kubańskich emigrantów mieszkających we Francji. Świetny kawałek z kubańskim temperamentem, idealny na sylwestrową noc.

9. Ska Cubano – Soy Campesino

Brytyjska grupa stworzona częściowo z Kubańczyków łączy kubańskie son i mambo ze ska. Połączenie ciekawe, udane i bardzo a propos jeśli chodzi o tematykę sylwestrową.

10. Eliades Ochoa  – El Carretero (Buena Vista Social Club)

Kolejny utwór będący częścią BVSC, tym razem w głównej roli Eliades Ochoa śpiewa o woźnicy i chłopie wychwalając ciężką pracę rolnika. Klimat, klimat i jeszcze raz klimat.

Tagi: ,